25

Thursday, April

Mieszkania i Budownictwo

Wkłady kominowe
 /  / Wkłady kominowe
Wkłady kominowe

Wkłady kominowe

Do niedawna królowało przekonanie że komin, tak prosta przecież rzecz nie wymaga żadnych udoskonaleń a i kłopotów z kominami nie ma. Ten mit szybko prysł gdy kilka lat temu do powszechnego użytku weszły nowoczesne kotły o wysokich parametrach spalania i równie wysokiej sprawności.

Gdy zaczynamy użytkowanie nowego budynku, albo właśnie zmieniliśmy piec na nowy lepszy, to już po paru miesiącach użytkowania okazują się pierwsze problemy.
Na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych przez które przebiega komin pojawiają się najpierw jasne a potem coraz ciemniejsze plamy zabrudzenia. Nie da się ich zmyć, skucie tynku też nie pomaga bo natychmiast po nałożeniu nowej nawierzchni znowu się pojawiaj, i to w ciągu kilku dni. W dodatku w domu pojawia się nieprzyjemny zapach i nagle mamy poważny problem. Co się dzieje?
Nowe ekonomiczne piece na gaz, olej opałowy, ale także na węgiel, miał czy ekogroszek mają niskie temperatury spalin (przez wysoką sprawność).
To znaczy odbierają większość ciepła wytworzonego w piecu i przekazują do centralnego ogrzewania.
Spaliny wydostające się z pieca są chłodne, przez co zawarta w nich woda, oraz substancje żrące skraplają się na ściankach komina ceglanego. Fachowo nazywa się to kondansatem. Wnika on w ścianki zwykłego ceramicznego komina zbudowanego z cegły i przedostaje się na pomieszczenia mieszkalne. Najlepszy a często jedyny sposób na to, aby się przed tym zabezpieczyć to montaż wkładu kominowego.
Jest to zestaw rur i kształtek wykonanych ze specjalnej odpornej na działanie kondensatu stali.
Wkład kominowy jest w stanie powstrzymać kondensat przed wnikaniem w ścianki komina ceglanego iz aradzic problemowi.
Montaż wkładów kominowych jest możliwy w już istniejące kominy ceramiczne. Rury wpuszcza się od góry komina, na dole łącząc je z trójnikiem i wyczystką z otworem rewizyjnym. Potrzebne jest tylko jedno rozkucie istniejącego komina na dole przy piecu.
Fachowcy montują wkład kominowy w ciągu jednego dnia i można od razu rozpoczynać użytkowanie pieca.
Poprawnie zamontowany wkład kominowy zabezpiecza komin na długie lata, chroniąc też przed popękaniem komina w razie pożaru sadzy.

Pozostałe artykuły tematyczne o budownictwie:

About the author:

Related posts