23

Friday, July

Mieszkania i Budownictwo

Kiedy zamieszka z nami senior
 /  / Kiedy zamieszka z nami senior
Kiedy zamieszka z nami senior

Kiedy zamieszka z nami senior

Z biegiem czasu nasi rodzice, dziadkowie tracą siły i nawet wykonywanie prostych czynności jest dla nich wyzwaniem. Wówczas możemy pomyśleć o zorganizowaniu dla nich profesjonalnej opieki bądź o wspólnym zamieszkaniu. Wybierając drugą opcję musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przestrzeni, która zapewni nowemu domownikowi odpowiednie warunki do życia. Jak to zrobić?

Reorganizacja przestrzeni wcale nie musi być kosztowna. Wystarczy kilka niewielkich zmian, odpowiednie ustawienie, aby wygospodarować dodatkową przestrzeń odpowiednio przystosowaną do wymagań i kondycji seniora. Jak się do tego zabrać?

W pierwszej kolejności należy wygospodarować dla seniora, chociaż jedno pomieszczenie. Pomieszczenie, w którym będzie mógł umieścić ulubione przedmioty i w którym będzie mógł odpocząć, w spokoju przeczytać książkę czy posłuchać radia. Pokój powinien znajdować się w niedalekiej odległości od toalety i kuchni. W przypadku domów kilkupiętrowych warto, aby pokój seniora znajdował się na parterze. Zwłaszcza, kiedy senior ma trudności z poruszaniem się.

W dalszej kolejności, należy zadbać o ergonomiczne rozmieszczenie mebli. Należy je ustawić tak, aby nie krępowały ruchów i zapewniły swobodę i komfort przemieszczania. Zwłaszcza, kiedy do wstawania czy poruszania się senior wykorzystuje balkonik ortopedyczny.

Należy zadbać również o podłoże, aby w stu procentach wyeliminować ryzyko upadku czy potknięcia. W tym też celu warto zrezygnować z tradycyjnych dywanów bądź odpowiednio przymocować je do podłoża.

Kolejna ważna rzecz, to oświetlenie. Z biegiem czasu wzrok ulega znacznemu pogorszeniu. Aby zapewnić narządowi wzroku odpowiedni komfort należy zadbać o wysokiej jakości oświetlenie. Dlatego też warto przy łóżku seniora umieścić dodatkową lampkę, która zapewni mu odpowiednio bezpieczeństwo np. kiedy w nocy będzie chciał pójść do toalety.

Zainstalowanie w mieszkaniu dodatkowych poręczy, barierek, drążków ułatwi seniorom przemieszczanie się i da im pełne bezpieczeństwo w trakcie wykonywania prostych czynności. Tego rodzaju elementy warto przymocować zwłaszcza w łazience. W danym miejscu warto również zadbać o odpowiedniej jakości podłoże. Dobrym rozwiązaniem mogą być maty antypoślizgowe.

Przygotowanie techniczne mieszkania to jednak nie wszystko. Kiedy zamieszka z nami senior musimy pamiętać również o zbudowaniu odpowiednich relacji, o tym, aby dana osoba czuła się kochana i potrzebna. Dlatego też starajmy się poświęcać naszym ukochanym seniorom jak najwięcej uwagi.

Pozostałe artykuły tematyczne o budownictwie:

About the author:

Related posts