23

Friday, July

Mieszkania i Budownictwo

Kostka brukowa piccolo
 /  /  / Kostka brukowa piccolo
Kostka brukowa piccolo

Kostka brukowa piccolo

Zróżnicowanie i trwałość kostki brukowej

Trudno sobie dziś nawet wyobrazić, by nie istniało coś tak prostego, jak kostka brukowa. Obecnie widzimy ją wszędzie i w różnorakich formach oraz rozmiarach. Chodniki ułożone nawet najtańszą, standardową kostką, pomagają przemieszczać się bez obaw o zniszczenie obuwia, pasaże kuszą do spacerów wielkimi płatami kostki wielkoformatowej, a parkingi i podjazdy pokrywa się nawierzchnią z kostki grubszej i wzmocnionej.
Tam, gdzie auta parkują, gdy podjeżdżają samochody dostawcze albo firmowe ciężarówki, konieczne jest używanie właśnie takiej grubszej, wytrzymałej na nacisk wielu ton kostki i znakomicie sprawdza się to w praktyce, nawet pomimo tego, że kostka jest relatywnie cieńsza od wylewanego dawniej betonu.
Dzieje się tak dlatego, że produkcja takiej kostki, polega na maksymalnym zagęszczeniu betonu, czego w żaden sposób nie można było uzyskać, przy dużych, zalewanych betonem płaszczyznach. To samo dotyczyło również mniejszych, betonowych płytek i jedynie trylinki, ze względu na swą grubość pękały znacznie rzadziej. Układanie ich jednak było dla drogowców gehenną.

Pozostałe artykuły tematyczne o budownictwie:

About the author:

Related posts